Batı Demokrasisinde Siyasi İktidar ile İktisadi İktidar

DOI :10.26650/AB/SS30.2022.062   
AuthorEsat Çam

İnsan için, «tabiatın birinci dersi: hayat ve bunu idame ettirmektir» . Bu husus, toplum içinde yaşamakla mümkündür. Esasen, insan, emir ve isteklerine baş eğdiği, üstün iktidarlı toplumun bir üyesi olarak dünyaya gelir. Fert, her zaman, iktidarın vermiş olduğu emirlere boyun eğmek veya bu emirleri ifa etmek zorundadır. Aksi takdirde, düşünür H. Bergson'un yapmış olduğu bir benzetme ile belirttiği gibi: «Kovanın dışında arı solar ve ölür; toplumdan ayrılan veya onun çabasına yeterli derecede iştirak etmeyen insan da, belki, benzer hastalıktan ızdırap çeker» . Bu sebepten dolayıdır ki, insan, daima, gelişmesini sağlayan toplum içinde yaşamıştır ve yaşayacaktır.
İktidar, toplumdaki düzenin, hakların, müşterek faaliyetin, kısaca toplum hayatının şartıdır. Bunu, insanın yaşamasını sağlayan, toplum hayatının oksijeni olarak kabul edebiliriz, öyle ki, insan nasıl oksijensiz yaşayamazsa, bir toplum da iktidar yokluğu ile kaybolup gider. Şu hâlde; iktidar toplum hayatının esas unsurudur.

SubjectsPolitical Science

INFORMATION


E-ISBN978-605-07-0890-5
PublisherIstanbul University Press
Publish Date20.09.1966
Cover (PDF)
Full Text (PDF)

SUBSCRIBE
SHARE
Istanbul University Press aims to contribute to the dissemination of ever growing scientific knowledge through publication of high quality scientific journals and books in accordance with the international publishing standards and ethics. Istanbul University Press follows an open access, non-commercial, scholarly publishing.