Bebek Beslenmesi El Kitabı

DOI :10.26650/AB/CH32.2022.064   
AuthorSemra SökücüTürkan KutluayMuazzez Garipağaoğlu

Yenidoğan ve süt çocuklarında uygun bir beslenme rejiminin çocuğun yaşamı ve ileriki sağlığı için ne denli önemli olduğu uzun yıllardan beri iyi bilinir. Buna karşın bir taraftan protein enerji malnütrisyonunun hafif, orta ve ağır şekilleri ve tek taraflı beslenmenin yarattığı durumlar, diğer taraftan aşırı beslenmeye bağlı bozukluklar çocuk sağlığının önde gelen sorunları olarak süregelmektedir.
Son 10-15 yıl içinde yenidoğan ve süt çocuğu beslenmesi konusu yeniden gündeme gelmiş, bu alanda pek çok sayıda bilimsel araştırma yapılmış ve gerek anne sütünün özellikleri ve anne sütü ile besleme ilkelerinde, gerekse endüstriyel formüllerin özelliklerinde yeni görüşler benimsenmiştir.
Çocuk beslenmesi alanında uzman bir ekip tarafından hazırlanan ve yenidoğan, süt çocuğu beslenmesinde çağdaş bilgilerin bir derlemesini içeren, aynı zamanda Türkiye piyasasında bulunan yerli ve ithal malı endüstriyel çocuk besinlerinin özellikleri ve kullanımları konusunda bilgi veren bu kitapçığın hekimlerimizin uygulamalarında yardımcı olacağına inanıyoruz.

SubjectsPediatrics

INFORMATION


E-ISBN978-605-07-0892-9
PublisherIstanbul University Press
Publish Date15.06.1986
Cover (PDF)
Full Text (PDF)

SUBSCRIBE
SHARE
Istanbul University Press aims to contribute to the dissemination of ever growing scientific knowledge through publication of high quality scientific journals and books in accordance with the international publishing standards and ethics. Istanbul University Press follows an open access, non-commercial, scholarly publishing.