Bilimsel Filmin Gerçeğe Uygunluğu

DOI :10.26650/AB/SS18.2022.065   
AuthorIng G. Wolf
TranslatorFuat Kortel

Günümüzde sinema, yüksek öğretim kuramlarının iki önemli işlevine, öğretim ve araştırmaya yardımcı olmaktır. Pek çok ülkede, öğretim ve araştırma filmlerini derleyen ya da üreten merkezler kurulmuştur. Örneğin Merkezi Paris’te bulunan «Uluslararası Bilimsel Sinema Derneği» A. I. C. S. Association Internationale du Cinema Scientifique; Almanya’da «Bilimsel Sinema Enstitüsü» IWF, Institut für den Wissenschaftlichen Film; İtalya’da «Inter Scientia» v.b. Hatta, televizyonlarda gerçek anlamda öğretim filmleri için özel izlenceler vardır. Kamera gözünün, tüm hareketleri ard arda tüm evreleri ile tesbit etme olanağından ve mikroskopla eşleşebilmesinden yararlanarak bütün bilim dallarında önemli belgeler hazırlanmaktadır.
Aşağıdaki çeviride sık sık sözü geçen EC (Encyclopaedia Cinemalogra-phica 1952 de Almanya’da Göttingen’de kurulmuştur. Ve bir bilimsel film kolleksiyonu niteliğindedir. Çeşitli ülkelerin bilim adamları ve araştırıcıların hazırladığı filmleri derlediği gibi dünyanın birçok ülkesinde de bu Ansiklopedinin tam ya da bölümse! arşivleri vardır. İstanbul Üniversitesi Film Merkezi’de bu Ansiklopedinin 300 filmlik bir film arşivine ve 2500 ü geçen yayınına sahiptir. Bu film arşivi ve yayını, Merkezimiz tarafından Türkiye’deki yüksek öğretim kuramlarının hizmetine sunulmuştur.
Çeviride, Bilimsel Filmler Enstitüsü IWF kurucusu Prof. G. Wolf Bilimsel sinemanın ilkelerini teknik özellikleri dikkate alarak belirtmektedir. Ayrıca yazıda sinemanın zaman, hız, orantı, ölçüleme gibi belli başlı öğelerinin bir analizi yapılmıştır. Bu bakımdan yazının sadece Bilimsel film alanında değil daha geniş bir kütleye seslenen ve Türkiye’de Belgesel adı verilen film türü ile uğraşanlar için de yararlı olacağını düşünüyoruz.

Aziz Albek

SubjectsFilm, Radio, Television

INFORMATION


E-ISBN978-605-07-0909-4
PublisherIstanbul University Press
Publish Date15.08.1980
Cover (PDF)
Full Text (PDF)

SUBSCRIBE
SHARE
Istanbul University Press aims to contribute to the dissemination of ever growing scientific knowledge through publication of high quality scientific journals and books in accordance with the international publishing standards and ethics. Istanbul University Press follows an open access, non-commercial, scholarly publishing.