Ebû Ali İbn-i Sînâ

DOI :10.26650/AB/AA8.2022.073   
AuthorKazım İsmail Gürkan

Şarkın büyük hâkimi İbn-i Sînâ için 1937 de İstanbul’da, 1952 de Bağdad’da yapılan toplantılardan sonra 20 Nisan 1954 de Tahran’da başlayıp on gün devam ile Hemedan’da sonlanan, her mânâsile muhteşem bir tören yapıldı.
Bu buluşmanın Tahran’daki seanslarına bir kongre, Hemedan’dakine ise bir ihtifal demek doğru olur.
Memleketimizden şahsen davet edilmiş olan dört arkadaş arasında katıldığım İran toplantısının intihalarını beş makale halinde «Cumhuriyet» gazetesinde yayınlamıştım. Onlara Tahran ve Bağdad kongrelerindeki ilmi tebliğlerimi de ekleyerek hepsini bir arada bu küçük broşürle tekrar yayınlıyorum.
Bu risale, onun geniş ve yüksek maneviyatına daimî olan bağlılığımı bir daha ifade edecek ve doğumunun bininci yıl dönümünü vesile tutarak bu mükemmel töreni tertipleyen İran hükümetine ve İranlı meslekdaşlarıma şükranlarımı bir daha iletecektir.

SubjectsHistory & Philosophy of Science

INFORMATION


E-ISBN978-605-07-0920-9
PublisherIstanbul University Press
Publish Date15.02.1954
Cover (PDF)
Full Text (PDF)

SUBSCRIBE
SHARE
Istanbul University Press aims to contribute to the dissemination of ever growing scientific knowledge through publication of high quality scientific journals and books in accordance with the international publishing standards and ethics. Istanbul University Press follows an open access, non-commercial, scholarly publishing.