Geçmişten Günümüze Türkiye'deki Yazılı Spor Basınında Futbolun Yeri ve Önemi

DOI :10.26650/AB/SS46.2023.181   
AuthorGüven Büyükbaykal

Siyasette olası muhalefet ve direnişin nötralize edilmesi için çeşitli yöntemler uygulanır. Özellikle azgelişmiş ülkelerde ve antidemokratik yönetimlerde oluşan tepki, farklı alanlara kanalize edilmeye çalışılır. Bu yöntemlerin en güzel örneklerinden biri hiç kuşkusuz “futbol'dur. Franco'nun 3Finden biridir, futbol. Mutsuzluğun, coşkunun, heyecanın, öfkenin ya da psikolojik deşarjın adresidir futbol. Futbol sevgili Güven Büyükbaykal'ın da vurguladığı gibi artık çok ciddi bir ticari alan haline gelmiştir. Büyük özverilerle kurulan takımlar, oyuncuların takım bilinci ve ruhuyla oynadığı takımlar artık tarih sayfalarında birer anı niteliğindedir. Profesyonelleşen sadece kulüpler değil, aynı zamanda ruhlar ve kafalar da profesyonelleşmiş durumdadır. Takımıyla ismi birleşen ve artık başka hiçbir takımda oynamaz denilen oyuncu sayısı o kadar azalmıştır ki... Daha da ötesi Türk futbol takımlarına baktığınızda neredeyse yarısı yabancı futbolculardan oluşuyor. Belki doğal bir akış, süreç. Artık kulüp değil de 'holding' demek belki daha yerinde olur. İmparatorluk, cumhuriyet gibi tanımlamaların çok ötesinde gelişmeler yaşıyor futbol dünyası, futbol dünyamız.
Tüm bu gelişmelerle birlikte bir diğer olumsuz gelişme de sporun içinde barındığı barışçıl ruhun yok olmasıdır. Olimpiyat ateşini yakan barış ruhu ne yazık ki, endüstrileşen futbolda en büyük tahribatını yaşamıştır. Maçlarda zaman zaman kendini gösteren şiddet, boyutlanarak ölümlere yol açmıştır. Bu gerçekliğin yansıdığı sayfalan tek tek irdeleyen Büyükbaykal, bu çalışma içerisinde her şeyden önce spor basınının futbol odaklı kimliğini ortaya koymuştur. Güven Büyükbaykal, bu gerçekliğin yanı sıra 'futbol basını'nın düştüğü yanılgıları, hataları büyük bir özenle ortaya koyma başarısını göstermiştir. Şiddete yönlendiren ve tüm etik değerleri hiçe sayan anlayış, deyim yerindeyse tam anlamıyla bir mitralyöz gibi her yere saldırıyı kendine görev bilmiştir. Tüm üst kurum ve kuruluşlar, kişiler, hakemler, futbolcular, zaman zaman seyirciler payına düşeni almıştır. Oysa felsefesinde barış olan ve sağlığı, insanca yaşamı gözetmesi gereken spor, ne yazık ki futbol merkezli yürüyüşünde tüm bu işlevlerini bir kenara itme başarısını göstermiştir.
Büyükbaykal, çalışmalarını yaptığı derin analizlerle de güçlendirmiştir. Milliyet, Cumhuriyet ve Fotomaç gazetelerinde çözümlemeler yapan Büyükbaykal, savlarını yaptığı incelemelerle belgelemiştir. Bu çalışmanın barındırdığı mesajların tüm çevreler tarafından dikkate alınması bu alanda duyulan rahatsızlıktan bir nebze olsun azaltacaktır.


INFORMATION


E-ISBN978-605-07-1319-0
PublisherIstanbul University Press
Publish Date15.03.2004
Cover (PDF)
Full Text (PDF)

SUBSCRIBE
SHARE
Istanbul University Press aims to contribute to the dissemination of ever growing scientific knowledge through publication of high quality scientific journals and books in accordance with the international publishing standards and ethics. Istanbul University Press follows an open access, non-commercial, scholarly publishing.