Prof. Dr. Mübahat S. Kütükoğlu'na Armağan

DOI :10.26650/APB/SS52.2023.195   
AuthorZeynep Tarım Ertuğ

Osmanlı tarihçileri içinde seçkin bir yere sahip olan Mübahat S. Kütükoğlu için hazırlanan armağan kitabı onun Osmanlı tarihine katkılarına duyulan şükranın bir ifadesidir.
Osmanlı tarihine dair eserleri tarihçilerden başka diğer sosyal bilimciler tarafından da kullanılmaktadır. Uzun seneler başkanlığını yaptığı Osmanlı Müesseseler! ve Medeniyeti Tarihi Anabilim dalı tarafından teklif edilen böyle bir armağan fikri bütün meslektaşları ve talebeleri tarafından desteklendi. Kitabın hazırlanacağı ilan edildiği zaman ise pek çok yazı geldi, fakat neredeyse iki cilde sığmayacak olan yazılardan seçilenler bu eser içinde yer aldı.
Katılımcı sayısının çokluğu Osmanlı tarihi ve yakın konular kabul edilerek bir sınırlandırma mecburiyeti doğurdu. Bir iki istisna dışında yazılar makale sınırlarını zorlayacak uzunlukta geldi, bunun için metin neşirlerinde asıllarının kopyalan yayında yer alamadı. Makaleler konulara ayrılıp, kendi içinde kronolojik olarak yerleştirildi. Eserin tashih ve düzenlemesi yapılırken Hoca'nın Usûl kitabında yazdığı, özellikle İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünde kabul gören bir imlâ anlayışı takip edilerek mümkün olduğunca bir yazım birliği oluşturulmaya gayret edildi.

SubjectsHistory

INFORMATION


ISBN975-404-762-6
E-ISBN978-605-07-1332-9
PublisherIstanbul University Press
Publish Date05.04.2006
Cover (PDF)
Full Text (PDF)

SUBSCRIBE
SHARE
Istanbul University Press aims to contribute to the dissemination of ever growing scientific knowledge through publication of high quality scientific journals and books in accordance with the international publishing standards and ethics. Istanbul University Press follows an open access, non-commercial, scholarly publishing.