Şehir Planlamasının Başlıca Hukukî Meseleleri ve İstanbul Örneği

DOI :10.26650/AB/SS26.2023.300   
AuthorYıldızhan Yayla

Bu çalışma, hukuku olgudan uzaklaşmadan inceleme amacıyla yürütülmüş mütevazı bir araştırmanın ürünüdür.
Türkiye'mizin, bugünkü aşamada, sosyal bilim araştırmacılarına sağladığı fazla bir olanak yoktur. Oysa, özellikle kendi ülkemizin sorunlarını incelemek ve çözümlemek durumunda olduğumuz düşünülürse, sosyal bilim alanında çalışanlara yabancı ülkelerden çok Türkiye’de burslar, yolluklar te arşiv kolaylıkları —tabii önce arşiv düzenlemelerini tamamlamak kaydıyla— sağlamak gerektiği ortadadır. Ancak, bildiğimiz ve görebildiğimiz kadarıyla, bunun aksi bir yol tutulmakta, teknik bilim araştırıcıları yurt içinde, sosyal bilimciler ise yurt dışında araştırma olanakları bulabilmektedirler.
Bütün bu güçlüklere karşılık, şükretmek gerekir ki, araştırma yapma amacıyla işe girişince, yardımlarını esirgemeyen yönetici ve uzmanlarımız vardır. Nitekim, bizim için de böyle olmuştur. Bu vesileyle, İstanbul Belediyesinin çok değerli şehircilik uzmanı Y. Mimar Faruk Akçer başta olmak üzere, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun saygıdeğer uzmanı Mimar Besim Geçener’e; İmar ce İskân Bakanlığındaki görevi sırasında ilgi ve yardımlarını esirgemeyen Necdet Vidinlioğlu Ağabeyime minnet ve şükranlarımı arz eder, dikkatli ve temiz dizgi ve baskısından dolayı Fakülteler Matbaasının değerli mensuplarına teşekkür ederim.

SubjectsLaw

INFORMATION


E-ISBN978-605-07-1431-9
PublisherIstanbul Univeristy Press
Publish Date08.02.1975
Cover (PDF)
Full Text (PDF)

SUBSCRIBE
SHARE
Istanbul University Press aims to contribute to the dissemination of ever growing scientific knowledge through publication of high quality scientific journals and books in accordance with the international publishing standards and ethics. Istanbul University Press follows an open access, non-commercial, scholarly publishing.