Batı Demokrasisinde Siyasi İktidar ile İktisadi İktidar

DOI :10.26650/AB/SS30.2022.062   
YazarEsat Çam

İnsan için, «tabiatın birinci dersi: hayat ve bunu idame ettirmektir» . Bu husus, toplum içinde yaşamakla mümkündür. Esasen, insan, emir ve isteklerine baş eğdiği, üstün iktidarlı toplumun bir üyesi olarak dünyaya gelir. Fert, her zaman, iktidarın vermiş olduğu emirlere boyun eğmek veya bu emirleri ifa etmek zorundadır. Aksi takdirde, düşünür H. Bergson'un yapmış olduğu bir benzetme ile belirttiği gibi: «Kovanın dışında arı solar ve ölür; toplumdan ayrılan veya onun çabasına yeterli derecede iştirak etmeyen insan da, belki, benzer hastalıktan ızdırap çeker» . Bu sebepten dolayıdır ki, insan, daima, gelişmesini sağlayan toplum içinde yaşamıştır ve yaşayacaktır.
İktidar, toplumdaki düzenin, hakların, müşterek faaliyetin, kısaca toplum hayatının şartıdır. Bunu, insanın yaşamasını sağlayan, toplum hayatının oksijeni olarak kabul edebiliriz, öyle ki, insan nasıl oksijensiz yaşayamazsa, bir toplum da iktidar yokluğu ile kaybolup gider. Şu hâlde; iktidar toplum hayatının esas unsurudur.

KonularPolitical Science

BİLGİ


E-ISBN978-605-07-0890-5
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi20.09.1966
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.