Düşünceleri Açıklama Hürriyeti ve Ülkenin Bölünmez Bütünlüğü

DOI :10.26650/AB/SS26.2022.102   
YazarBurhan Kuzu

İnsan Hakları ve Problemi, çok eski zamanlardan beri insan düşüncesini kurcalayan büyük sorunlardan biridir. Hürriyet nedir? Sorusuna verilen cevapların çeşitliliği gittikçe artıyor. Kuvvetler ayrılığı fikrinin mimarı sayılan Montesquie, bu çözümsüzlüğe, başka bir deyişle çözüm bolluğuna 18. yüzyılda işaret etmiştir. Gerçekten, Kanunların Ruhu adlı eserinde şu ifade mevcuttur. "Hiçbir kelime yoktur ki, hürriyet kelimesi kadar kendisine değişik anlamlar verilmiş ve düşüncelere çeşitli şekillerde yansımış olsun." Acaba bunun sebebi nedir? Bu durum, hürriyetin tek yönlü değil, çok yönlü bir kavram olmasından kaynaklanmaktadır. Amerikan Başkanlarından Abraham Lincoln'un "Dünya hiçbir zaman hürriyet kelimesinin iyi bir tarifine kavuşamamıştır" sözünün bugün de gerçekliğinden ve tazeliğinden hiçbir şey kaybetmemiş olduğunu söyleyebiliriz.
Hür ve demokratik toplumlarda kişilere tanınan haklar ve hürriyetler çeşitli terimlerle adlandırılmaktadır. Bu konuda kişi Hürriyetleri", İnsan Hakları", "Temel Haklar" ve "Kamu Hürriyetleri" terimlerinin kullanıldığını görüyoruz. Çoğu zaman hiçbir ayrımın yapılmadan tamamen eş anlamda kullanılan bu terimler arasındaki bazı anlam farklarına değinmek lazımdır.

KonularLaw

BİLGİ


E-ISBN978-605-07-0965-0
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi15.06.1997
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.