Kuruluşunun 50. Yılında;

Florence Nightingale Yüksek Hemşire Okulu'ndan, İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi'ne

13 Kasım 1961 - 28 Nisan 2011
DOI :10.26650/AB/SS22.2023.186   
YazarNeriman Akyolcu

Çok mutlu bir rastlantı sonucu, kuruluşunun 50. yılında. Hemşirelik Fakültesi ne dönüştürülmüş olan Yüksekokulumuz, Türkiye’nin ilk Hemşirelik Fakültesi oldu. Hemşirelik mesleğinin ülkemizdeki tarihsel gelişiminde fakülte olmak önemli bir dönüm noktasıdır. Bu kitabın hazırlanması düşüncesi de, ilk olarak “İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nun Kuruluşunun 50. Yılı ve Fakülte Oluşunu Kutlama Etkinliği” kapsamında gösterilecek belgesel niteliğinde bir film yapılması sırasında ortaya çıktı. Doç. Dr. Ergül Aslan ve Arş. Gör. Dr. Aylin Aktaş'ın özverili çalışmaları sonucu hazırlanan “Geçmişten Günümüze: Florence Nightingale Yüksek Hemşire Okulu’ndan Hemşirelik Fakültesi’ne” belgesel filmi için kapsamlı şekilde hazırlanan dokümanın, kalıcılığını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamak amacıyla kitap haline getirilmesi gündeme geldi. Hocamız Prof. Dr. Neriman Akyolcu kitabın editörlüğünü üstlenerek, var olan kaynak ve dokümanların yanı sıra yüksekokulumuzda uzun yıllardır görev yapma ve tüm gelişmeleri doğrudan yaşamanın getirdiği avantajla, gerekli düzeltme ve eklemeleri yaptı. Ana-bilim Dalları ve komisyonların tarihçeleri ilgili birimdeki öğretim elemanları tarafından yazıldı. Böylece ortaya çıkan Fakültemizin kuruluş tarihçesini ve kurumsal gelişimini anlatan bu kitabın önemli bir eksikliği gidereceğine ve daha sonraki çalışmalar için kaynak eser olacağına inanıyorum.
Fakültemiz, mesleki uluslararası ilişkilerde ve akademik alanda önde gelen, çok sayıda Hemşirelik Yüksekokulu ve Sağlık Yüksekokulu’nun kuruluşuna ve akademik kadrosunun yetiştirilmesine öncülük eden bir kurumdur. Hemşirelikte lider, uzman, yönetici, uygulayıcı ve araştırmacı meslek üyeleri yetiştirmektedir. Ülkemizin en zengin öğretim kadrosuna sahip olan Fakültemiz, güçlü akademik kadrosuyla, hemşirelik biliminde ulusal ve uluslararası yayınlarıyla lider durumdadır. Bilim insanı, alanında yetkin meslek üyesi yetiştirmeye ve Türkiye’nin birçok üniversitesine öğretim üyesi kazandırmaya devam edecektir.

KonularHistory of Social Sciences

BİLGİ


ISBN978-975-404-931-2
E-ISBN978-605-07-1324-4
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi15.08.2013
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.