Gazeteciliğe Giriş

DOI :10.26650/AB/SS46.2023.210   
YazarHermann Schlapp

Üzerinde değişiklikler yapılarak yenileştirilmiş bu üçüncü baskı ders kitabı mesleğe yeni katılanlara gazeteciliğin temel kavramlarını tanıtmayı amaçlamaktadır.
Aynı zamanda yazı işleri tarafından genellikle ihmal edilen pek çok serbest elemana da destek olmayı istemektedir.
Bu nedenle mesleğe ilişkin kurallar konusunda kısa ve öz bilgiler sunmaktadır.
Bu arada gazeteci adayları ve kendi başlarına bırakılmış gazeteciler, görevlerini yerine getirirken gerek duydukları önerilere ve ipuçlarına sahip olabileceklerdir.
Ayrıca her türlü dogmatizmden uzak durulmuştur, zira gazetecilik asla dar kalıplar içine alınmaması gereken, fazlaca yaratıcılığa dayalı bir meslektir. Diğer taraftan da ama, şayet gazeteciler profesyonelce ve sorumluluk bilinciyle görevlerini yerine getirmek istiyorlarsa, kesinlikle uyulması gereken bazı temel ilkeler vardır.
Gazetecilik de belli bir dereceye kadar öğrenilebilir. Yetenek her ne kadar teşvik edilebilirse de sonradan kazanılamaz; Merak, doğuştan var olan bir gözlem yetisi, dile duyulan sevgi ve fikirleri açıkça ifade edebilme, önemliyi önemsizden ayırabilme yeteneği gazeteci adaylarında aranan özelliklerdir.
Ders kitabı farklı biçimlerdeki gazetecilik yaratılarını, bunların özelliklerini ve temel kurallarını tanıtmaktadır.
Gazetecilik yazım biçenimi açıklamakta, gazetecilerin çalışma yöntemleri ve etkinlikleri için gerekli esin ve önerileri iletmektedir.
Bu el kitabı gazeteciliğe özgü çalışma yöntemleri konusunda kısa sürede fikir sahibi olmak isteyenlere de seslenmektedir.
Özellikle de basının yerel ve bölgesel muhabirlerine yöneliktir.
Aynı zamanda Luzem Medya Eğitim Merkezi'nde (MAZ) gazetecilikle ilgili kurslarda ve Freiburg Üniversitesi’nde ders kitabı olarak okutulmaktadır.
Konu metinlerinde ve eklerde kullanılan örnekler aşağıda adı geçen dergi ve gazetelerden alınmıştır:
Aargauer Tagblatt - Aargumin Volkshlatt - Basler Zeitung - Berner Zeitung - Der Brückenbauer - Bündner Tagblatt - Bündner Zeitung - Der Bund -Davoser Zeitung - Luzemer Neueste Nachrichten - Luzerner Zeitung - Neue Luzemer Zeitung - Neue Züricher Zeitung (NZZ) - Die Ostschsveiz - Der Rheintaler - Sarganserlânder - Schweizer Illustrierte - Der Sonntag - Der Spiegel — Tagesanzeıger - Thurgauer Volkshlatt - Vaterland — Die Weltwoche — Zofinger Tagblatt.

Luzern, Bahar Dönemi 1997 Hermann Schlapp

KonularSocial Sciences, Interdisciplinary

BİLGİ


E-ISBN978-605-07-1404-3
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi01.06.2002
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.