Göç ve Değişme

DOI :10.26650/AB/SS49.2022.078   
YazarTaylan Akkayan

Bu çalışmamızda Kastamonu’nun iki küçük kırsal yerleşmesi olan Aşağıoba ve Yukarıoba köyleri ile bu köylerden İstanbul’a göç etmiş olan aileler ele alınmıştır. Sözü edilen grupların nüfus yapısı, aile yapısı, göç, konut, ekonomik yapı, iş bölümü ve diğer sosyo-kültürel özellikleri ile bunlardaki değişmeler tesbit edilmeye çalışılmıştır.
Uzun ve çetin bir çalışma ile sonuçlandırılan bu araştırmaya, bizi yöneltmekle gösterdiği güvenden, hiç bir zaman esirgemediği yakın ilgi ve desteğinden dolayı sayın Prof. Dr. Nephan Saran’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Kastamonu’daki çalışmalarımız sırasında yardımlarını gördüğümüz tüm idari personele sayın vali Bedri Eser’in şahsında teşekkür etmeyi borç biliriz. Ayrıca Aşağıoba ve Yukarıoba köylülerine ve bu köylerden İstanbul'a göç etmiş olanlara, gösterdikleri konukseverlik ve yardımlarından ötürü minnetlerimizi ifade etmek isteriz.

KonularSociology

BİLGİ


E-ISBN978-605-07-0925-4
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi15.06.1979
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.