Gureba Hastanesi Tarihçesi

DOI :10.26650/AB/AA8.2022.104   
YazarKazım İsmail Gürkan

Türk Tıp tarihine ait monografi mevzuları pek çoktur. Bunların bir elden etraflıca yazılmasına imkân yoktur. Ancak mesleğini, dolayısıyla tarihini seven arkadaşlarımız bu sahada çalışırlarsa isimlerini ebedileştirmiş ve Tıp tarihimizin herhangi bir mevzuunu aydınlatmakla bize ve milletler arası müspet ilimler âlemine yeni bilgiler vermiş olurlar.
Tıp tarihi sahasında da başarılar elde eden ve bu konuda adını gelecek nesillere andıracak olan değerli meslektaşım Profesör Dr. Kâzım İsmail Gürkan bize «Gureba Hastanesi Tarihçesi» adında yeni ve mükemmel bir eser kazandırmıştır. Kendileri esasen daha cerrahî asistanı iken 1928 senesinde «İstanbul Gureba Hastanesi Tarihçesi» adında bugün intişar sahasına koydukları eserin birinci tabını vermişlerdi. 1943 yılında aynı hastanenin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde çok yeni malûmatla bu eserin ikinci tab’ını hazırladılar. Kitabı neşretmek şerefi Üniversitemizin kararıyla meslektaşlarımızın böyle çalışma mahsullerinin neşir ve tab’ını daima üzerine alan Enstitümüze nasip oldu.
Tıp Tarihi Enstitüsünün hepimizin malı olduğuna bilhassa meslektaşlarımızın, meslek tarihimize ait neşriyatına önem ve değer verildiğine bu da bir örnektir. Nitekim şimdiye kadar birçok bilginlerimizin bu sahadaki neşriyatı temin olunmuştur ve bundan sonrası için de böyle olacaktır.

KonularHistory & Philosophy of Science

BİLGİ


E-ISBN978-605-07-0968-1
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi09.09.1944
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.