Prof. Dr. Mübahat S. Kütükoğlu'na Armağan

DOI :10.26650/APB/SS52.2023.195   
YazarZeynep Tarım Ertuğ

Osmanlı tarihçileri içinde seçkin bir yere sahip olan Mübahat S. Kütükoğlu için hazırlanan armağan kitabı onun Osmanlı tarihine katkılarına duyulan şükranın bir ifadesidir.
Osmanlı tarihine dair eserleri tarihçilerden başka diğer sosyal bilimciler tarafından da kullanılmaktadır. Uzun seneler başkanlığını yaptığı Osmanlı Müesseseler! ve Medeniyeti Tarihi Anabilim dalı tarafından teklif edilen böyle bir armağan fikri bütün meslektaşları ve talebeleri tarafından desteklendi. Kitabın hazırlanacağı ilan edildiği zaman ise pek çok yazı geldi, fakat neredeyse iki cilde sığmayacak olan yazılardan seçilenler bu eser içinde yer aldı.
Katılımcı sayısının çokluğu Osmanlı tarihi ve yakın konular kabul edilerek bir sınırlandırma mecburiyeti doğurdu. Bir iki istisna dışında yazılar makale sınırlarını zorlayacak uzunlukta geldi, bunun için metin neşirlerinde asıllarının kopyalan yayında yer alamadı. Makaleler konulara ayrılıp, kendi içinde kronolojik olarak yerleştirildi. Eserin tashih ve düzenlemesi yapılırken Hoca'nın Usûl kitabında yazdığı, özellikle İstanbul Üniversitesi Tarih bölümünde kabul gören bir imlâ anlayışı takip edilerek mümkün olduğunca bir yazım birliği oluşturulmaya gayret edildi.

KonularHistory

BİLGİ


ISBN975-404-762-6
E-ISBN978-605-07-1332-9
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi05.04.2006
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.