Yaban Hayatı Bilgisi

DOI :10.26650/AB/LS26.2023.204   
YazarR. Tamer Öymen

Yaban hayatı yönetiminin alanı 195O’li yıllardan sonra son derece genişlemiştir. Soyu tükenmekte olan türler, koruma, av dışı türlerin yönetimi ve biyolojik çeşitliliğin devamının sağlanması gibi yeni kavramlar yaban hayatı yönetiminin konuları arasına girmiştir.
Yaban hayatı yönetiminin birçok problemi insan popülasyonlarının artmasından, doğal kaynakların süratle tüketilmesi ve çevre kirlenmesi olgularından kaynaklanmaktadır. Bunlara ek olarak avlanma istekleri de yaban hayalı yöneliminin önemli sorunlarından biridir.
Bu kitap çağdaş yaban hayatı kavramı, yaban hayalı yaşam ortamları, bu ortamların geliştirilmesi ve yönetimi, popülasyon tahminleri ve analizleri, biyolojik çeşitliliğin yönelimi, ulusal ve uluslararası koruma gibi konulan içermektedir.
Bu konulara ek olarak Amphibia. Reptilia, Aves ve Mammalia sınıflarına ait önemli yaban hayvanlarının yayılışı, morfolojisi ve biyolojisi hakkında bilgilere de yer verilmiştir.
Bu kitap öncelikle İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin “Yaban Hayatı Bilgisi” dersine yönelik gereksinimleri dikkate alınarak hazırlanmıştır.

KonularForestry

BİLGİ


ISBN978-975-404-859-9
E-ISBN978-605-07-1341-1
YayıncıIstanbul University Press
Yayın Tarihi03.05.2010
Kapak (PDF)
Tam Metin (PDF)

ABONE OL
PAYLAŞ
İstanbul Üniversitesi Yayınları, uluslararası yayıncılık standartları ve etiğine uygun olarak, yüksek kalitede bilimsel dergi ve kitapların yayınlanmasıyla giderek artan bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İstanbul Üniversitesi Yayınları açık erişimli, ticari olmayan, bilimsel yayıncılığı takip etmektedir.